Connect with us

Festival

Μεσογειακοί Διάλογοι – 1ο Φεστιβάλ Μεσογειακού Ντοκιμαντέρ: Όλες οι λεπτομέριες & το πρόγραμμα 15 – 18 Σεπ.

Δημοσιεύθηκε

στις

Το 1ο Φεστιβάλ Μεσογειακού Ντοκιμαντέρ-“Μεσογειακοί Διάλογοι “ διοργανώνεται στο Καρλόβασι της Σάμου (15-18 Σεπτεμβρίου) από τον Οργανισμό Συλλογικής Διαχείρισης των Δικαιωμάτων των Παραγωγών Κινηματογράφου «Ερμείας», το Δήμο Δυτικής Σάμου και τη Σχολή Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Η αρχική ιδέα ξεκίνησε από τον «Ερμεία» με στόχο να εκφράσουμε έμπρακτα την αντίληψη ότι η Μεσόγειος δεν είναι μια θάλασσα που χωρίζει τους κατοίκους των χωρών που την περιβάλλουν, αλλά το στοιχείο που τους ενώνει πολιτισμικά. Έτσι, θεωρούμε ότι απαιτούνται ευκαιρίες διαλόγου μεταξύ των καλλιτεχνών και των διανοουμένων των χωρών αυτών, προκειμένου να αναζητηθεί η κοινή ταυτότητα και τα κοινά ενδιαφέροντα τους στον 21ο αιώνα. Ακριβώς γι’αυτό κι επιλέξαμε το ντοκιμαντέρ ως κινηματογραφικό είδος που μπορεί να αποτελέσει τη βάση για τον διάλογο αυτόν, μια που το ντοκιμαντέρ δεν καταγράφει απλά την πραγματικότητα σε μια χρονική στιγμή, αλλά αποτυπώνει την άποψη του σκηνοθέτη γι’ αυτήν. Επίσης, επιλέξαμε το φεστιβάλ να μην έχει χαρακτήρα διαγωνιστικό προκειμένου να διευκολύνουμε την επικοινωνία μεταξύ των καλλιτεχνών, κάτι που δυστυχώς το ανταγωνιστικό πλαίσιο δυσκολεύει.

Στόχος μας είναι να καταστεί το Φεστιβάλ αυτό πολιτιστικός θεσμός που θα αγκαλιαστεί από την τοπική κοινωνία της Σάμου, από τους σκηνοθέτες των χωρών της Μεσογείου αλλά και από την Πανεπιστημιακή Κοινότητα. Γι’ αυτό και αναζητήσαμε τη συνεργασία του Δήμου Δυτικής Σάμου και του Πανεπιστημίου του Αιγαίου και συγκεκριμένα της Σχολής Θετικών Επιστημών, που ανταποκρίθηκαν θετικά και έχουμε μια ιδιαίτερα καρποφόρα συνεργασία.

Στο φετινό φεστιβάλ συμμετέχουν ταινίες από την Αίγυπτο, την Ελλάδα, τη Γαλλία, την Ιταλία, την Κύπρο και την Τουρκία. Παράλληλα με τις πρόσφατες ταινίες θα προβληθούν και ταινίες προηγούμενων δεκαετιών γιατί πιστεύουμε ότι ο πολιτισμός έχει ένα παρελθόν, ένα παρόν και μια συνέχεια.

Στο ελληνικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ, πέρα από τα ειδικά αφιερώματα, θα προβληθούν οι ταινίες

  • Μητέρα ξανά της ΄Αρτεμις Αναστασιάδου
  • Ο χορός των αλόγων του Χρήστου Βούπουρα
  • Εικόνα του Λάμπρου Γεωργόπουλου
  • Παράσταση για ένα ρόλο του Διονύση Γρηγοράτου
  • Μάρκος Βαμβακάρης του Νίκου Κανάκη
  • Σαμιακή πολιτεία των Τάκη Κάμπρα και Τάινας Γρηγοριάδου
  • Πρώτη ύλη του Χρήστου Καρακέπελη
  • Μονόγραμμα, Νίνος Μικελίδης του Βασίλη Κεσίσογλου
  • Άνεμοι του Απόστολου Κρυωνά
  • Εμφύλιος λόγος του Διαμάντη Λεβεντάκου
  • Ο τρόμος της ύλης του Βασίλη Μαζωμένου
  • Ξύπνησα 18 της Βέρας-Ιόνα Παπαδοπούλου
  • Του τραγουδιού τα μάγια του Στάθη Ρέππα
  • Νησιά στην άκρη, Θύμαινα των Γιώργου Σαββόγλου και Διονυσίας Κοπανά
  • Καλάβρυτα-Γκερνίκα της Ισμήνης Σακελλαροπούλου
  • Αναμονή του Κώστα Σφήκα
  • Ξερολιθιά, σμιλεύοντας στις αιμασιές
  • του Αιγαίου του Στέλιου Χαραλαμπόπουλου
  • Κρήτες Ολυμπιονίκες του Λευτέρη Χαρωνίτη

Σε ό,τι αφορά στα ειδικά αφιερώματα το πρόγραμμα περιλαμβάνει αφιερώματα στο Κυπριακό και Τουρκικό ντοκιμαντέρ. Η Τουρκία βρίσκεται λίγα μέτρα πιο πέρα από τη Σάμο και βλέπουμε μέσα από τις ταινίες που θα προβάλουμε ότι τα προβλήματα των ανθρώπων είναι παρόμοια στις δυο χώρες και επιζητούν λύση σε πολιτικό επίπεδο. Στο πλαίσιο του αφιερώματος στο τουρκικό ντοκιμαντέρ θα προβληθούν ντοκιμαντέρ των Enis Riza, Ebru Şeremetli (Hatırlamak…16 Mart), Imre Azem (Ecümenopolıs) , Yeşim Ustaoğlu (Sırtlarındaki hayat), Serdar Kökçeoğlu (Mimaroğlu The Robinson of Manhattan island) & Μahmut Fazıl Coşkun (Crossroads) .

‘Οσο για το αφιέρωμα στο Κυπριακό ντοκιμαντέρ , πέρα από την αξία του Κυπριακού κινηματογράφου ως ανεξάρτητου είδους, ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει και το γεγονός ότι οι Κύπριοι καλλιτέχνες έχουν συμβάλει πολύ στη δημιουργία αυτού που λέμε «σύγχρονος ελληνικός κινηματογραφικός πολιτισμός». Έτσι, το αφιέρωμα περιλαμβάνει ταινίες του Διομήδη Νικήτα ( Πράσινη γραμμή-Τα δάκρυα της Αντιγόνης) και του Πανίκου Χρυσάνθου (Το τείχος μας) αλλά και μια ταινία του Νίνου Μικελίδη ( Κάποτε την Κυριακή) και δυο ταινίες στις οποίες συμμετείχε ο Ντίνος Κατσουρίδης.

Aπό την Ιταλία, θα δούμε ένα ντοκıμαντέρ της σκηνοθέτιδας Laura Muscardın με τίτλο «Τα παιδιά της Ρώμης Ανοχύρωτης Πόλης», που παρακολουθεί ως ενήλικες πια, τα παιδιά που είχαν παίξει στη θρυλική ταινία του Ιταλικού νεορεαλισμού του μεγάλου σκηνοθέτη Ρομπέρτο Ροσελίνι.

Πρεμιέρα εκτός Γαλλίας θα κάνει στο Φεστιβάλ μας. ή ταινία του Νικολά Moissaki που τεκμηριώνει τη σπουδαία δουλειά του ελληνικής καταγωγής George Νικολαΐδη, μουσικού αλλά και ακτιβιστή με άποψη για τη δύναμη της « μουσικής στην κοινότητα» που δημιουργεί άνθη από την τέφρα.

Στο πρόγραμμα του Φεστιβάλ έχουμε προβλέψει ακόμη ένα αφιέρωμα σε ταινίες που γυρίστηκαν στη Σάμο ή από Σαμιώτες σκηνοθέτες, όπως η ταινία του Δ. Βαλή, ενός φωτογράφου και σκηνοθέτη που έζησε στο Καρλόβασι και γύρισε με δικά του χρήματα ένα εξαίρετο ντοκιμαντέρ για το νησί και τους ανθρώπους του. Αυτή η ταινία θα προβληθεί στην έναρξη του Φεστιβάλ μας μαζί με μια ταινία του Κ. Αριστόπουλου, που τη γύρισε στις αρχές του ’80 και έχει να κάνει με τη «Οδύσσεια» του μεγάλου μας ποιητή Γιάννη Ρίτσου στους τόπους εξορίας του από τη Λήμνο έως το Καρλόβασι, όπου εξορίσθηκε στη δικτατορία του ’67 αλλά και έζησε τα τελευταία του χρόνια με την γυναίκα του, σπουδαία γιατρό από το Καρλόβασι και την κόρη του, την Έρη Ρίτσου. Στο ίδιο θεματικό αφιέρωμα εντάσσεται η προβολή των ντοκιμαντέρ της Αννας Κεσίσογλου «Τα μοναστήρια της Σάμου».

Μια ακόμη θεματική του Φεστιβάλ αφιερώνεται στην Εργασία στο πλαίσιο της οποίας θα προβληθούν τα ντοκιμαντέρ του Κώστα Σφήκα “Αναμονή”, του Μανούσου Μανουσάκη “Ταξιδεύοντας με την Ευαγγελίστρια”, του Χρήστου Καρακέπελη “Πρώτη  Ύλη” και του Στελιου Χαραλαμπόπουλου “Ξερολιθιά – Σμιλεύοντας τοπία στις αιμασιές του Αιγαίου”.

Άλλο ένα αφιέρωμα θα έχουμε σε τρία ντοκιμαντέρ του Μάνου Ευστρατιάδη, που αφορούν και έχουν γυριστεί στην Κύπρο, την Μυτιλήνη και τις Σέρρες (Κρυμμένο Πρόσωπο, Εν Μυτιλήνη και Πεθαίνοντας στα Κερδύλια).

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον επίσης παρουσιάζει η συνεργασία μας με το Διεθνές φεστιβάλ «Film O’ Clock», που έχει ζωή 4 χρόνων, και η διευθύντρια του Mirona Radu θα είναι μαζί μας. Το «Film O’ Clock», λοιπόν, θα συνεργαστεί με τους «Μεσογειακούς Διαλόγους» και θα συμμετέχει με 2 ταινίες ντοκιμαντέρ, που παίχτηκαν στο «Film O’ Clock» τα προηγούμενα χρόνια : το αιγυπτιακό μικρού μήκους Al-Maw’oud/The promised (σκηνοθεσία Ahmed Elghoneimy) με τίτλο και το «Κοσμικό Ανατομείο» (σκηνοθεσία Βασίλη Βαφέα) που γυρίστηκε στο Καρλόβασι κι έχει κι αυτό θέμα την τέχνη ως μέσο κοινωνικής παρέμβασης.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως το Φεστιβάλ είναι αφιερωμένο στον σπουδαίο κινηματογραφάνθρωπο και φίλο, που χάσαμε λίγο καιρό πριν, τον Λάκη Παπαστάθη, μαζί με τον οποίο ως προεδρείο του Σωματείου Ελλήνων Σκηνοθετών Παραγωγών Κινηματογράφου ξεκινήσαμε το 1997 το φεστιβάλ Μεσογειακού Ντοκιμαντέρ στο Πυθαγόρειο της Σάμου σε συνεργασία με το Ιδρυμα Νικόλαος Δημητρίου και το συνεχίσαμε στο Λαύριο με τη συνεργασία της τότε Νομαρχίας Ανατολικής Αττικής μέχρι το 2010. Ήταν ένα από τα πρώτα φεστιβάλ που οργανώθηκαν στην Ελλάδα και αφορούσαν αποκλειστικά το ντοκιμαντέρ και ίσως κάποιες μνήμες από αυτό το συγκεκριμένο φεστιβάλ να είναι το σπέρμα για τους «Μεσογειακούς Διαλόγους».

Τέλος, στο πλαίσιο του φεστιβάλ θα προβληθεί ένα ντοκιμαντέρ για τη ζωή και την μουσική διαδρομή της Γιώτας Βέη , της τόσο σημαντικής ερμηνεύτριας των παραδοσιακών μας τραγουδιών. Με αφορμή δε την προβολή αυτής της ταινίας, θα πραγματοποιηθεί συναυλία της Γιώτας Βέη και της ομάδας καλλιτεχνών που τη συνοδεύει (16 Σεπτεμβρίου στο προαύλιο της Πορφυριάδας Σχολής του Καρλοβάσου).

Το πρόγραμμα αναλυτικά

15/9/2023

Θερινός Κινηματογράφος | Open-air Cinema

Εναρκτήρια Εκδήλωση | Welcome reception 20.00

 

Σάμος, το νησί των Μακάρων \ Samos, the island of Makares 21.00

Σκηνοθεσία: Δ. Βαλής | Directed by D. Valis

26′ | Ελλάδα | Greece

Θα προλογίσουν τα παιδιά του Δ. Βαλή

 

Γίάννης Ρίτσος \ Yiannis Ritsos 21.30

Σκηνοθεσία: K. Αριστόπουλος | Directed by K. Aristopoulos

80′ | Ελλάδα | Greece

Θα προλογίσει η κα Ερη Ρίτσου

 

Hatırlamak…16 Mart \ Remember. J6 March 22.50

Σκηνοθεσία-Directed by: E. Riza – E. Şeremetli

61’| Τουρκία | Turkey

Θα προλογίσουν ο  κ. EnisRiza &  η κα EbruSeremetli

 

Δημαρχείο | Town Hall

Ο Δράκος του N. Κούνδουρου \ The Ogre of Athens – N.Koundouros 18.00

Σκηνοθεσία: Λ. Παπαστάθης | Directed by L. Papastathis

67′ | Ελλάδα | Greece

 

Αφιέρωμα στον Λάκη Παπαστάθη 19.10

Special event in memoriam of Lakis Papastathis

 

Άνεμοι \ Winds 20.00

Σκηνοθεσία: Α. Κρυωνάς | Directed by A. Kryonas

14′ | Ελλάδα | Greece

Θα προλογίσει ο κ. Απόστολος Κρυωνάς

 

Τα μοναστήρια της Σάμου \ The monasteries of Samos 20.15

Σκηνοθεσία: A. Κεσίσογλου | Directed by A. Kesisoglou

25′ | Ελλάδα | Greece

 

Μάρκος Βαμβακάρης \ Markos Vamvakaris 20.40

Σκηνοθεσία: N. Κανάκης | Directed by N. Kanakis

50′ | Ελλάδα | Greece

 

Παράσταση για ένα ρόλο \ Performance for a role 21.30

Σκηνοθεσία: Δ. Γρηγοράτος | Directed by D. Grigoratos

176′ | Ελλάδα | Greece

16/9/2023

Θερινός Κινηματογράφος | Open-air Cinema

Figli di Roma Citta Aperta \ The Children of Rome Open City 20.30

Σκηνοθεσία-Directed by Laura Muscardin

53′ | Ιταλία | Italy

 

Ekümenopolis- ucu olmayan şehir \ Ecumenopolis: City Without Limits 21.30

Σκηνοθεσία-Directed by: Imre Azem

90′ | Τουρκία | Turkey

Θα προλογίσει ο κ.Imre Azem

Δημαρχείο | Town Hall

Ταξιδεύοντας με την Ευαγγελίστρια \ Travelling with Evangelistria (α΄μέρος) 17.30

Σκηνοθεσία: Μ. Μανουσάκης | Directed by Μ. Manousakis

25′ | Ελλάδα | Greece

Θα προλογίσει ο κ. Μανούσος Μανουσάκης

 

Του τραγουδιού τα μάγια | The magic of songs 18.00

Σκηνοθεσία: Στ. Ρέππας | Directed by St. Reppas

62′ I Ελλάδα | Greece

Θα προλογίσει ο κ. Στάθης Ρέππας

 

Εν Μυτιλήνη \ In Mytilini 19.00

Σκηνοθεσία: Μ. Ευστρατιάδης | Directed by M. Efstratiadis

13′ | Ελλάδα | Greece

 

Πεθαίνοντας στα Κερδύλια \ Dying in Kerdylia 19.15

Σκηνοθεσία: Μ. Ευστρατιάδης | Directed by M. Efstratiadis

25’| Ελλάδα | Greece

 

To κρυμμένο πρόσωπο \ Hidden face 19.40

Σκηνοθεσία: Μ. Ευστρατιάδης | Directed by M. Efstratiadis

25′ | Ελλάδα | Greece

Τις τρεις ταινίες  θα προλογίσει ο κ. Μανος Ευστρατιαδης

 

Εμφύλιος λόγος \ Civil speech 20.05

Σκηνοθεσία: Δ. Λεβεντάκος | Directed by D. Leventakos

75′ | Ελλάδα | Greece

 

ΑΙΘΟΥΣΑ ΙΡΙΔΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΘΕΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ (Νέο Καρλόβασι)

Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών για το Φεστιβάλ Μεσογειακοί Διάλογοι και τις κοινές δράσεις με το Διεθνές Φεστιβάλ Film O’ Clock 13.00

ΑΥΛΕΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΗΣ ΠΟΡΦΥΡΙΑΔΑΣ ΣΧΟΛΗΣ | COURTYARD OF PORFYRIADA SCHOOL
Συναυλία Γιώτας Βέη | Giota Vei in concert 22.00«Μα εμείς τραγουδάμε για να σμίξουμε τον κόσμο»“… We sing to bring people together”

17/9/2023

Θερινός Κινηματογράφος | Open-air Cinema

Musicalement autre \ Musically Different 20.45

Σκηνοθεσία-Directed by: N. Moissakis

90Ί Γαλλία I France

θα προλογίσουν ο  κ. Nicolas Moissakis & ο κ. Γιώργος Νικολαϊδης  

 

Πράσινη γραμμή-Τα δάκρυα της Αντιγόνης \ The tears of Antigone-Green Line 22.15

Σκηνοθεσία: Δ. Νικήτας | Directed by D. Nikitas

26’| Κύπρος | Cyprus

θα προλογίσει ο κ. Διομήδης Νικήτα

 

Κάποτε την Κυριακή \ Once on Sunday 22.40

Σκηνοθεσία: N. Μικελίδης | Directed by N. Mikelidis

5′ | Κύπρος | Cyprus

θα προλογίσει  ο κ. Νίνος Μικελίδης

 

To τείχος μας \ Our wall 22.45

Σκηνοθεσία: Π. Χρύσανθού | Directed by P. Chryssanthou

105′ | Κύπρος | Cyprus

θα προλογίσει  ο κ. Πανίκκος Χρυσάνθου

 

Δημαρχείο | Town Hall

Ταξιδεύοντας με την Ευαγγελίστρια \ Travelling with Evangelistria (β΄μέρος) 17.00

Σκηνοθεσία: Μ. Μανουσάκης | Directed by Μ. Manousakis

25′ | Ελλάδα | Greece

θα προλογίσει ο κ. Μανούσος Μανουσάκης  

 

Αναμονή \ Waiting 17.30

Σκηνοθεσία: K. Σφήκας | Directed by K. Sfikas

25′ | Ελλάδα | Greece

θα προλογίσουν ο παραγωγός του  Κώστα Σφήκα  Παναγιώτης Σασλίδης  και η εγγονή του Βασιλική.

 

Ο χορός των αλόγων \ The dance of the horses 17.55

Σκηνοθεσία: Χρ. Βούπουρας | Directed by Chr. Voupouras

64′ | Ελλάδα | Greece

θα προλογίσει  ο κ. Χρήστος Βούπουρας

 

Κρήτες Ολυμπιονίκες \ Olympic Champions of Crete 19.00

Σκηνοθεσία: Λ. Χαρωνίτης | Directed by L. Charonitis

58′ | Ελλάδα | Greece

 

Ξερολιθιά – Σμιλεύοντας τοπία στις αιμασιές του Αιγαίου | Xerolithia 20.00

Στ. Χαραλαμπόπουλος | Directed by St. Charalambopoulos

30′ I Ελλάδα I Greece

 

Μονόγραμμα: Ν. Μικελίδης \ Monogramma – N.Mikelidis 20.30

Σκηνοθεσία: Β. Κεσίσογλου j Directed by V. Kesisoglou

30′ I Ελλάδα I Greece

 

Σαμιακή πολιτεία | Samiaki poiiteia 21.00

Σκηνοθεσία: T. Κάμπρας-Τ. Γρηγοριάδου | Directed by T. Kabras-T. Grigoriadou

67′ | Ελλάδα | Greece

θα προλογίσει  ο κ. Τάκης Κάμπρας 

18/9/2023

Θερινός Κινηματογράφος | Open-air Cinema

Al-Maw’oud \ The promised 20.30

Σκηνοθεσία-Directed by: A. Ghoneimy

19′ | Αίγυπτος | Egypt

 

Κοσμικό Ανατομείο \ The Cosmic Dissecting Room Show 20.50

Σκηνοθεσία: Β. Βαφέας | Directed by V. Vafeas

60′ | Ελλάδα | Greece

Θα προλογισει ο κ. Βασίλης Βαφέας

 

Ο τρόμος της ύλης | Material terror 21.50

Σκηνοθεσία: Β. Μαζωμένος | Directed by V. Mazomenos

48′ | Ελλάδα | Greece

 

Πρώτη ύλη | Raw material 22.40

Σκηνοθεσία: Χρ. Καρακέπελης | Directed by Chr.Karakepelis

78′ | Ελλάδα | Greece

 

Δημαρχείο | Town Hall

Ταξιδεύοντας με την Ευαγγελίστρια \ Travelling with Evangelistria (γ΄μέρος) 17.00

Σκηνοθεσία: Μ. Μανουσάκης | Directed by Μ. Manousakis

25′ | Ελλάδα | Greece

Θα προλογίσει ο κ. Μανούσος Μανουσάκης

 

Ξύπνησα 18 | / woke up 78 17.30

Σκηνοθεσία: B. I. Παπαδοπούλου | Directed by V. I. Papadopoulou

13′ | Ελλάδα | Greece

 

Εικόνα | Icon 17.45

Σκηνοθεσία: Λ. Γεωργόπουλος | Directed by L. Georgopoulos

1T | Ελλάδα | Greece

 

Καλάβρυτα – Γκερνίκα \ Kalavrita – Guernika 18.00

Σκηνοθεσία: Ισμ. Σακελλαροπούλου | Directed by Ism. Sakellaropoulou

20′ | Ελλάδα | Greece

 

Νησιά στην άκρη – Θύμαινα \ Islands on the Edge – Thymaina 18.20

Σκηνοθεσία: Γ. Σαβόγλου- Δ. Κοπανά | Directed by G. Savoglou-D. Kopana

30′ | Ελλάδα | Greece

 

Μητέρα ξανά \ Mother once again 18.50

Σκηνοθεσία: A. Αναστασιάδου | Directed by A. Anastasiadou

17′ | Ελλάδα | Greece

 

Sırtlarındaki hayat \ Life on their shoulders 19.10

Σκηνοθεσία-Directed by Y. Ustaoğlu

68′ | Τουρκία | Turkey

θα προλογίσει  η κα Yesim Ustaoğlu

 

Crossroads 20.20

Σκηνοθεσία-Directed by M. F. Coşkun

65’| Τουρκία | Turkey

θα προλογίσει  ο κ. M. Fazıl Coşkun

 

Mimaroğlu, the Robinson of Manhattan island 21.30

Σκηνοθεσία-Directed by S. Kökçeoğlu

76’| Τουρκία | Turkey

 

ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΤΗΡΙΟ ΠΑΡΤΙ | FAREWELL PARTY 24.00


Ακολούθησε το Stage News στο Google news και μάθε όλα τα τελευταία νέα.


 

Περισσότερα