Connect with us

Festival

2ο Nevronas FESTival: 5 έως και 8 Οκτωβρίου | Τεχνόπολη Δήμου Αθηναιών

Έλα κι εσύ στο 2ο Νevronas FESTival στη Τεχνόπολη… Ζήσε την Τέχνη χωρίς περιορισμούς!

Δημοσιεύθηκε

στις

Οι μέρες περνούν και το 2ο Νevronas FESTival – Φεστιβάλ Συμπεριληπτικών Παραστατικών Τεχνών και Καλλιτεχνικής Διάδρασης πλησιάζει! Από τις 5 έως και 8 Οκτωβρίου του 2023, στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων, έχεις την ευκαιρία να γίνεις μέρος και να απολαύσεις με τον δικό σου τρόπο Θέατρο, Μουσική, Χορό, Εκθέσεις, Κινηματογράφο, Εργαστήρια, Performances, Ομιλίες και Συζητήσεις!

 

Περισσότεροι από 100 άνθρωποι θα φροντίσουν να κάνουν την εμπειρία σου μοναδική.
Πάνω από 200 καλλιτέχνες σε προσκαλούν να απολαύσεις τα έργα τους.
65 δράσεις για μικρούς και μεγάλους που σίγουρα θα σε ανταμείψουν με πνευματική και συναισθηματική ικανοποίηση για την απόφασή σου να τις παρακολουθήσεις!

Κλείσε το εισιτήριό σου ΕΔΩ…

Πρωινό Εισιτήριο (10:00 – 17:00) 7Ε
Απογευματινό Εισιτήριο (15:00 – 24:00) 10Ε
Ημερήσιο Εισιτήριο (10:00 – 24:00) 15Ε
Τετραήμερο Εισιτήριο (5, 6, 7 & 8/10 | 10:00 – 24:00) 35Ε

Γιατί η Συμπερίληψη είναι αναπόσπαστο κομμάτι της κοινωνικής και πολιτιστικής μας πραγματικότητας!

ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΤΗΤΑ

Για την ισότιμη πρόσβαση όλων των ανθρώπων το Nevronas FESTival συνεργάζεται:
  • Για τις Υπηρεσίες Προσβασιμότητας στο περιεχόμενο των δράσεων με την ATLAS E.P., την HandsUp και τον Πολιτιστικό Οργανισμό Liminal. Κατά τη διάρκεια του FESTival παρέχονται:  Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα, Ζωντανός Υπερτιτλισμός και Ζωντανή Προβολή Υπερτίτλων, Κειμενική Περιγραφή.
  • Για την Προσβασιμότητα στο δομημένο περιβάλλον με την AccessLab – Mapping solutions for disability.

Στους χώρους διεξαγωγής του FESTival υπάρχουν:

  • Προσβάσιμες τουαλέτες
  • Περιορισμένες θέσεις στάθμευσης για ανάπηρα άτομα (επικοινωνείστε μαζί μας στο [email protected] στέλνοντας το αιτημά σας, τα στοιχεία σας και τα στοιχεία του οχήματός)
  • Προσβάσιμο υπαίθριο bar
  • My Space Room για άτομα με δυσκολίες στην αισθητηριακή επεξεργασία, που επιθυμούν να χαλαρώσουν

Η εκπαίδευση του προσωπικού και των εθελοντών έγινε από την ομάδα του nevronas.gr

ΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ

Exis Dance Company με το συγκρότημα Αγία Φανφάρα, C-Through Vocal Group μαζί με την Φωτεινή Βελεσιώτου, EyeHarp, Bandokafenio, Mix n’ Match, “Music Heals” με τον Στέλιο Τσουκιά, “O Μικρός Πρίγκιπας σε χρόνο Ενεστώτα”, Τα Τρελά Χρώματα, Τζάμπολ Αγάπης, “Η Ζωγραφιά του Θεού”, BRAINSHOT, Άδα Σταματάτου – “Η ζωή μου με τον Γιάννη”, Κάλλια Γκρίνια, “Ο Καραγκιόζης Χρυσοχόος”, “Neurodiversity & Allies Network” της Vodafone, Αφηγήσεις Παραμυθιών, Άγγελοι της Χαράς, Music & Art 4All, Η Ρουτίνα, Nikos The Magician, Among The Ants – Ο Ιππότης με τη σκουριασμένη πανοπλία, “Λινές Πυξίδες”, Woli, Στέλλα Διακάτου, «Νόμος-Νομίζω-Νόμισμα» από τη Νομισματική Συλλογή της Alpha Bank – Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για την ιστορία του νομίσματος, Παναγιώτης Παράσχου, Σπουδαία Events, “Πολύχρωμα Φτερά: Ματίς” – Art for Earth & Σύλλογος Ελλάδας Phelan-McDermid, Εργαστήρια, Σοφία Ρομπόλη, “Λύδα η Φυσαλίδα”, Handbrake, Nevronas Talks, Κέντρο Καθοδήγησης Καρκινοπαθών Κ3, Μάκης & Νικόλας Τσιγάντες, ‘’Όριο: διερευνώντας την αισθητική της πρόσβασης”, “Τα Πέταλα της Ειρήνης”, DJ set, El Sistema Greece, Θεατρικό Παιχνίδι, Εκθέσεις, Μουσειοβαλίτσα από το Μουσείο Αλέκος Φασιανός, Χρήστος Μελέτης – «Κάπτεν ΑμεΆρικα», Βαγγέλης Αυγουλάς, Πάνος Ζουρνατζιδης, Paul Debebe, Αμυμώνη, Γιώτα Ευσταθίου και Κατερίνα Χατζάκη, Γη Θεραπαινίς, Θεατρική ομάδα ΔΕΚΑ PLAYBACK, Γιώτα Πεκλάρη – CONNECTING BODY, Έφη Γκουλή, Ιωσήφ Πολυζωίδης, ATLAS E.P., ΕΣΤΙΑ, Παναγιώτης Αλεξανδράκης, Μαρία Ρίκκου, Βαρβάρα Κυπαρίσση – Karnak The Temple of Dance, Στελλα Διακάτου, “Ένας κόσμος δύο όψεις”, Το Εργαστήρι, Η Yoga αγκαλιάζει τα παιδιά στο Φάσμα του Αυτισμού, Πηνελόπη Ανδρεαδάκη, HandsUp, Το ΠΕΤΑΓΜΑ, VR Planet, ΣΚΕΠ, Ντέμη Χασούρη & Μαίρη Μητσάκη (Autism Greece), Θεοδώρα Σιάρκου, Art Buddies, Ομάδα χορού This-Ability Introducing “E.R.O.S.”, FairLife L.C.C., Ειρήνη Κορακάκη, “SAFEable” – ΔΙΟΤΙΜΑ – Liminal, Έφη & Χριστίνα Τούμπα, Ιορδάνης Νεσλεχανίδης – “Connecting People”, Κωσταντίνος Χρίστος Κριτζιλάκης & Ραφαέλλα Φουρναράκη, Βασίλης Οικονόμου, Ομάδα ΑμεΑ Ιοί και Κόρες, Στέγη της ΕΓΝΥΑ, – Λίλιαν Βουδούρη, “Learning to fly” / “Η Πρόβα” – Πόρτα Ανοιχτή, Quilling με τον Αντώνη Εξαρχόπουλο, Πηνελόπη Ανδρεαδάκη, Πάνος Ζήζος, ΜΩΒ ΠΥΞΙΔΑ – ΚΔΑΠ μεΑ, Σύλλογος Επιστημόνων Λογοπαθολόγων Λογοθεραπευτών Ελλάδος – ΣΕΛΛΕ, Ινστιτούτο Θεραπείας δια των Τεχνών Λίλιαν Βουδούρη, Μαρία Δερεμπέ, Κολάζ με τους Παναγιώτη Μαρινάκη & Στράτο Χατζηδημητρίου, Χάρις Καρνέζη, ΕΕΑ Μαργαρίτα, Σκύλοι Βοηθοί για παιδιά με αυτισμό – Friends for Life, Τάκης Πετρόπουλος & Βασίλης Μπερέτσος, #OffTheWheelchair, Ναυσικά Τζανουλίνου, Δρ. Αγγελική Μακρή & Παναγιωτόπουλος Γιώργος (ARTience by PhonoQuest)

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Το Πρόγραμμα του 2ου Nevronas FESTival ξεκινάει καθημερινά το πρωί στις 10:00 και ολοκληρώνεται το βράδυ στις 23:30.

Στον εξωτερικό χώρο του FESTival από τις 10:00 έως τις 23:00 μπορείς να επισκεφθείς τα περίπτερα:

Τζάμπολ Αγάπης
ΕΣΤΙΑ
ΕΓΝΥΑ
Γη Θεραπαινίς
Κέντρο Καθοδήγησης Καρκινοπαθών ΚΑΠΑ3
FairLife Φροντίδα και Πρόληψη για τον Καρκίνο του Πνεύμονα
Σύλλογος Επιστημόνων Λογοπαθολόγων Λογοθεραπευτών Ελλάδος – ΣΕΛΛΕ
Woli
Άγγελοι της Χαράς

Στο Ισόγειο και στον 1ο όροφο του Innovathens, όλες τις ημέρες του FESTival, μπορείς να απολαύσεις τις 10 Συμπεριληπτικές Εκθέσεις, από τις 10:00-23:00, με Κειμενική Περιγραφή από τo Πολιτιστικό Οργανισμό Liminal.

Στο Ισόγειο του Innovathens, όλες τις ημέρες του FESTival, μπορείς να παρακολουθήσεις ταινίες, από τις 10:00-23:00.
“Παραμύθι Χωρίς Όρια” από την Αμυμώνη (10:00-17:00)
“Handbrake”, “Η Ρουτίνα”, “SAFEable”, “Η Ζωγραφιά του Θεού”, “Ένας κόσμος, δύο όψεις”, Όριο: διερευνώντας την αισθητική της πρόσβασης” (17:00-23:00)

Επισκέψου την ιστοσελίδα του Nevronas FESTival για να μάθεις περισσότερα για τις δράσεις.

ΠΕΜΠΤΗ 5/10 Κλείσε το εισιτήριό σου ΕΔΩ…

Πρωί

Θεατρική Παράσταση «Η Παραμυθοχώρα: Πριν Χαθούν τα Παραμύθια» από τους Άγγελους της Χαράς (10:30-11:15, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την ATLAS E.P.)

Διαδραστικό Παιχνίδι | «Τι έχει ο Γιάννης;» με την Άδα Σταματάτου (11:30-12:30, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Workshop | Κατασκευή αυτοσχέδιων μουσικών οργάνων από την Music & Art 4All (11:30-12:30. Δεξαμενές)

Προσομοιωτής Αυτισμού του VR PLANET (13:00-15:00, Δεξαμενές)

Dj set by Dj Code (13:00-16:30, Εξωτερικό Stage)

Performance | Ο Πάνος Ζήζος ζωγραφίζει… για τη Συμπερίληψη (14:00-16:00, Εξωτερικό Stage)

Απόγευμα

Nevronas Talks | Σπουδαία Events, Τάκης Αλεξανδράκης, Παναγιώτης Παράσχου (17:00-18:00, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Workshop | Κολάζ με τον Παναγιώτη Μαρινάκη και τον Στράτο Χατζηδημητρίου (17:00-18:30, 1ος όροφος Innovathens)

Nevronas Panel | Συμπερίληψη στο Θέατρο (18:00-19:00, Innovathens, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Workshop | Επικοινωνώ ΜΕ τον ΑΛΛΟ – Connecting People με τον Ιορδάνη Νεσλεχανίδη (18:30-20:00, Δεξαμενές)

Προβολές ταινιών και Συζήτηση με τους συντελεστές της ταινίας “Η Ζωγραφιά του Θεού” (19:30-21:30, Ισόγειο Innovathens, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Θεατρική Παράσταση | «Ο Μικρός Πρίγκιπας σε χρόνο ενεστώτα» (20:00-21:30, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από τo Πολιτιστικό Οργανισμό Liminal)

Παράστασή Χορού και Θεάτρου | «Learning to fly» και “Η Πρόβα” από την Πόρτα Ανοιχτή (20:15-21:00, Δεξαμενές)

Συναυλία με το συγκρότημα Music Heals με τον Στέλιο Τσουκιά (21:30-22:15, Εξωτερικό Stage, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα, Ζωντανό Υπερτιτλισμό και Ζωντανή Προβολή Υπερτίτλων από την ATLAS E.P.)

Συναυλία με το συγκρότημα C-through Vocal Group και την Φωτεινή Βελεσιώτου (22:30-23:30, Εξωτερικό Stage, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα, Ζωντανό Υπερτιτλισμό και Ζωντανή Προβολή Υπερτίτλων από την ATLAS E.P.)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6/10 Κλείσε το εισιτήριό σου ΕΔΩ…

Πρωί

Θέατρο Σκιών Τάσου Κώνστα “O Καραγκιόζης Χρυσοχόος” (11:00-12:00, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Workshop | Θεατρικό Παιχνίδι με τις Κατερίνα Χατζάκη και Γιώτα Ευσταθίου (12:00-13:15, Δεξαμενές)

Dj set by DJ Octopus (14:00-17:00, Εξωτερικό Stage)

Workshop | Quilling με τον Αντώνη Εξαρχόπουλο (13:30-15:30, Δεξαμενές)

Απόγευμα

Nevronas Talks | Δρ. Χάρις Καρνέζη, Δρ. Αγγελική Μακρή & Γιώργος Παναγιωτόπουλος, Βαγγέλης Αυγουλάς (17:00-18:00, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Nevronas Panel | Αναπηρία και Social Media (18:00-19:00, Ισόγειο Innovathens, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Θεατρική Παράσταση | «ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ… Μ’ ΑΚΟΥΣ;» από την θεατρική ομάδα ΔΕΚΑ PLAYBACK (18:30-20:00, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Workshop | Connecting Body με την Γιώτα Πεκλάρη (19:00-21:00, Δεξαμενές, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Performance | Ο Πάνος Ζήζος ζωγραφίζει… για τη Συμπερίληψη (19:00-21:00, Εξωτερικό Stage)

Προβολές ταινιών και Συζήτηση με τους συντελεστές της ταινίας “Ένας κόσμος, δύο όψεις” (19:30-21:00, Ισόγειο Innovathens, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

“Λινές Πυξίδες” από την Συμπεριληπτική Ομάδα Χορού Δρυάδες εν Πλω (20:30-21:30, Αμφιθέατρο)

Συναυλία | EyeHarp “Παίζουμε Μουσική… με τα Μάτια”! (21:30-23:00, Εξωτερικό Stage, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα, Ζωντανό Υπερτιτλισμό και Ζωντανή Προβολή Υπερτίτλων από την ATLAS E.P.)

ΣΑΒΒΑΤΟ 7/10 Κλείσε το εισιτήριό σου ΕΔΩ…

Πρωί

Θεατρική Παράσταση | “Λήδα η Φυσαλίδα” (10:30-11:30, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Workshop | «Νόμος-Νομίζω-Νόμισμα». Από τη Νομισματική Συλλογή της Alpha Bank. Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα για την ιστορία του νομίσματος. Βιωματικά παιχνίδια και δράσεις (10:30-12:00, Δεξαμενές, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Workshop | “Ο Μύθος της γειτονιάς μου” από το Μουσείο Αλέκος Φασιανός (12:00-14:00, Δεξαμενές, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Workshop | Εργαστήρι Υποκριτικής με την Θεατρική Ομάδα Κωφών “Τρελά Χρώματα” (11:45-13:45, 1ος όροφος Innovathens)

Αφήγηση Παραμυθιών | Θεοδώρα Σιάρκου, Πάνος Ζουρνατζίδης (13:00-14:00, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Απόγευμα

Nevronas Talks | Νικόλας Τσιγάντες & El Sistema Greece, Σοφία Ρομπόλη, Δίκτυο «Neurodiversity & Allies» της Vodafone (17:00-18:00, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Αυτιστικοί και Νευροτυπικοί κάνουμε Yoga (16:00-17:30, Εξωτερικό Stage)

Θεατρική Παράσταση | “Τα Τζέρτζελα” από την ΑΜΚΕ Ιοί και Κόρες (19:00-20:30, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Προσομοιωτής Αυτισμού του VR PLANET (19:30-21:00, 1ος όροφος Innovathens)

Προβολές ταινιών και Συζήτηση με τους συντελεστές της ταινίας μικρού μήκους «Η ΡΟΥΤΙΝΑ» (19:30-20:30, Ισόγειο Innovathens, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Performance | “Είναι η τέχνη που μας ενώνει!” από την BrainShot (19:30-21:00, Δεξαμενές)

Συναυλία με τους Bandokafenio και τους Νικόλα και Μάκη Τσιγάντες (21:30-23:00, Εξωτερικό Stage, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα, Ζωντανό Υπερτιτλισμό και Ζωντανή Προβολή Υπερτίτλων από την ATLAS E.P.)

ΚΥΡΙΑΚΗ 8/10 Κλείσε το εισιτήριό σου ΕΔΩ…

Πρωί

Workshop | “Πολύχρωμα φτερά: Ματίς” από την Art for Earth & τον Σύλλογο Ελλάδας Phelan-McDermid (11:00-14:45, Δεξαμενές)

Θεατρική Παράσταση | “Ο Ιππότης Με Την Σκουριασμένη Πανοπλία” από το Νήμα και την ΑΜΚΕ Ανάμεσα στους Μέρμηγκες (12:00-13:30, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Αυτιστικοί και Νευροτυπικοί κάνουμε Yoga (13:00-14:30, Εξωτερικό Stage)

Workshop | Τα “Πέταλα της Ειρήνης” (13:30-14:45, Αμφιθέατρο)

Αφήγηση Παραμυθιών | Μαρία Δερεμπέ, Πηνελόπη Ανδρεαδάκη, Στέλλα Διακάτου (15¨00-15¨45, Δεξαμενές, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Απόγευμα

Nevronas Talks | Τάκης Πετρόπουλος & Βασίλης Μπερέτσος, Χριστίνα & Έφη Τούμπα, ΣΕΛΛΕ (17:00-18:00, Αμφιθέατρο, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Workshop | “Καροτσάκι ή αμαξίδιο; Ρωτάω για να μάθω!” από την ομάδα του ΣΚΕΠ (17:00-18:00, Δεξαμενές, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Η Ομάδα χορού This-Ability παρουσιάζει το “E.R.O.S.” (18:30-19:30, Αμφιθέατρο)

Workshop | Paul Debebe, εικαστικός “Θεραπεύοντας Την Ταυτότητα Μέσω Της Ζωγραφικής Τέχνης” (18:00-19:00, 1ος όροφος Innovathens)

Προβολές ταινιών και Συζήτηση με τους συντελεστές της ταινίας “Handbrake” (19:30-21:00, Ισόγειο Innovathens, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα από την Hands Up)

Performance | “HORROR VACUI”… Πάρτυ με την ‘Εξις και τους ΑΓΙΑ ΦΑΝΦΑΡΑ (20:30-21:30, Εξωτερικό Stage)

Συναυλία με το μουσικό σύνολο ατόμων με ή χωρίς αναπηρία “Mix n’ Match” (21:30-22:15, Εξωτερικό Stage, με Διερμηνεία στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα, Ζωντανό Υπερτιτλισμό και Ζωντανή Προβολή Υπερτίτλων από την ATLAS E.P.)

Feel the Art… your Own way!

ΧΟΡΗΓΟΙ: Δημουλάς ΑΕ, Ειδικά Καλώδια | Μοριακή Βιόκοσμος

ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ: Alpha Bank | Αθηναϊκή Ζυθοποιία | Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων | Vodafone


Ακολούθησε το Stage News στο Google news και μάθε όλα τα τελευταία νέα.


 

Περισσότερα