Οι Χατζηφραγκέτα ανεβαίνουν στη σκηνή για να μας παρουσιάσουν με τον δικό τους μοναδικό και αυθεντικό τρόπο παλιά και νέα τραγούδια!
Και έπειτα ο μοναδικός Σωκράτης Μάλαμας και μια μεγάλη νοητή αγκαλιά με μουσικές για ξωτικά και νεράιδες, γελωτοποιούς και μάγους. Κάθε του συναυλία εξελίσσεται σε μία πολύωρη μυσταγωγία!
Μέρα 3η:
Ανοίγουν οι VIC– η, χωρίς αμφιβολία, πιο πολυσυζητημένη μπάντα της εγχώριας σκηνής!
Κλείσιμο με Βασίλη Παπακωνσταντίνου, που ειδικά φέτος, οι εμφανίσεις του δεν χάνονται! 50 χρόνια κλείνει φέτος ο Βασίλης στην ελληνική δισκογραφία και τα γιορτάζει μαζί μας, όπως αυτός ξέρει καλύτερα!
Αξίζει να κάνουμε μια μικρή αναφορά στα ονόματα που πλαισίωσαν το Φεστιβάλ Πόζαρ τα προηγούμενα χρόνια, μεταξύ των οποίων και ο αξέχαστος Λαυρέντης Μαχαιρίτσας.
Ο αιώνιος έφηβος Βασίλης Παπακωνσταντίνου, ο Κωστής Μαραβέγιας και η Ελεονώρα Ζουγανέλη ήταν εκεί, ακόμη ο Νίκος Πορτοκάλογλου, η Πάολα, έχουν δώσει όλοι το παρόν σε ένα πάρτι που κρατάει κάθε χρόνο για τρία βράδια μέσα σε ένα καταπράσινο περιβάλλον.
Το σημείο διεξαγωγής του Φεστιβάλ Πόζαρ είναι στο 13 χλμ από την ιστορική Αριδαία και 35 χλμ από την Έδεσσα.
Βρίσκεται σε υψόμετρο 390m, στους πρόποδες του Καϊμακτσαλάν και οι ιαματικές πηγές που βρίσκονται στις όχθες του θερμοποτάμου σχηματίζουν ένα τοπίο μυστικιστικό, ιδανικό για να φιλοξενήσει το αγαπημένο μουσικό φεστιβάλ.
Η περιοχή:
Η περιοχή βρίσκεται στις όχθες του θερμοπόταμου που διασχίζει το φαράγγι. Τα ιαματικά, θερμά νερά, με σταθερή θερμοκρασία 37οC, αναβλύζουν εδώ και χιλιάδες χρόνια, δημιουργώντας ένα εντυπωσιακό τοπίο νερού και δάσους.
Χρόνια τώρα, επισκέπτες καταφθάνουν στα Λουτρά Πόζαρ από κάθε γωνιά της Ελλάδας. Άλλοι για να δεχθούν τις ευεργετικές ιδιότητες των ιαματικών νερών (θεραπευτικών – χαλαρωτικών), άλλοι για να αποδράσουν σε μέρη απαράμιλλής φυσικής ομορφιάς και κάποιοι για να θαυμάσουν τα ιστορικά μνημεία της ακριτικής αυτής γωνιάς της Μακεδονίας.